Tradycja a nowoczesność

Jak to możliwe, że istnieje wojna, w której nie ma sposobu na określenie zwycięzcy i przegranego? Jest jedna – to wojna między telewizją a Internetem, która trwa od ponad 10 lat. Paradoksalnie ten konflikt sprawia, że dwa modele przekazywania informacji, coraz częściej stają się jednym.  

Internet zdobywa przewagę

Młodsi, są prawie całkowicie zorientowane na Internet. To ostatnie dotyczy zarówno osób poszukujących rozrywki, jak i osób poszukujących codziennych lub profilowanych informacji. Z tego powodu analitycy śmiało przewidują, że w nadchodzących latach zwycięstwo bez wątpienia przypadnie Internetowi, ponieważ młodzi ludzie będą kontynuować swoje nawyki w przyszłości. Ważne jest, aby wyjaśnić, że „zwycięstwo” oznacza masową akceptację standardów i wzorców zachowań narzuconych przez Internet, co niewątpliwie wyprze próby telewizji narzucenia własnych przestarzałych i nieodpowiednich standardów (i cen) wolnej sieci. Są to dodatki, takie jak możliwość obejrzenia programu w dogodnym dla ciebie czasie, obejrzenia tylko jednego interesującego cię newsa, a nie całego programu i tak dalej. Jest to oczywiście możliwe także w przypadku niektórych nowoczesnych usług telewizyjnych, które prawie nie istniałyby, gdyby Internet nie wymagał na telewizji rozwoju.

Jedną z innowacji telewizyjnych poprzedzających platformy SMART były urządzenia DVR, które za pomocą timera pozwalają nagrywać jeden lub więcej programów i oglądać je w dowolnym momencie. Był to jeden z pierwszych sposobów na dogonienie Internetu. Dziś jednak mamy do dyspozycji telewizję internetową, gdzie filmy za darmo online, dostępne są dla nas, kiedy tylko chcemy.

Wady telewizji internetowej

Pomimo większości zalet technologia ma również swoje wady. Jedną z wad tej technologii jest to, że aby zapewnić obraz i dźwięk o wymaganej jakości, transmisja IPTV wymaga utrzymania dobrego i stabilnego Internetu w celu absorpcji ruchu sygnałowego. Oznacza to, że jeśli wzrośnie ruch danych (co może się zdarzyć, jeśli jesteś w sieci operatora, który ma wielu klientów), transmisja sygnału może zostać opóźniona lub utracona. 

Co to jest telewizja internetowa?

Internet Protocol Television w skrócie IPTV jest to proces transmitowania i nadawania programów telewizyjnych przez Internet, dzięki czemu transmisja sygnału jest znacznie bardziej wydajna niż w przypadku telewizji kablowej i satelitarnej. Dzięki swojej technologii IPTV zapewnia wygodniejsze funkcje i znacznie zwiększa wrażenia użytkownika w porównaniu do znanych wcześniej technologii nadawania telewizyjnego. IPTV oferuje użytkownikom wysoki poziom interaktywności i nowych funkcjonalności. Technologia zapewnia wyjątkową jakość obrazu i dźwięku, a funkcje zatrzymywania i powrotu transmisji sprawiają, że usługa jest znacznie wygodniejsza. Trzy najważniejsze zalety telewizji IP to:

  • VOD – Wideo na żądanie. Jest to funkcja, która pozwala użytkownikom wybierać treści wideo najlepiej z katalogu i oglądać je w dowolnym momencie.
  • DVR. Ta funkcja pozwala użytkownikom oglądać programy telewizyjne już nadawane za pomocą cyfrowego rejestratora wideo (DVR). Technologia IPTV umożliwia oglądanie nagranych programów bez konieczności posiadania urządzenia DVR. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądany program z interaktywnego menu i obejrzeć jego powtórkę. W ten sposób możemy oglądać wiadomości czy filmy za darmo.
  • Wydajność i jakość obrazu. W przypadku cyfrowej telewizji kablowej podobnie jak w przypadku telewizji satelitarnej, sygnał dla wszystkich programów telewizyjnych jest wysyłany jednocześnie, a użytkownik wybiera, który sygnał ma być odtwarzany na swoim telewizorze (który program oglądać). W IPTV sygnał jest podawany zgodnie z wyborem użytkownika i koncentruje się na emisji wybranego przez siebie sygnału. Dzięki temu technologia jest bardziej wydajna, zapewnia lepszą transmisję sygnału i bardziej realistyczny obraz.