Na co pozwalają legalne serwisy VOD w telewizji internetowej?

VOD to usługa, która jest skierowana do wszystkich miłośników kina i telewizji. Korzystając z niej, można oglądać najnowsze filmy i seriale na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. W artykule opisujemy, czym charakteryzuje się VOD i jak wygodnie korzystać z tego rozwiązania. Odnosimy się poza tym do kwestii bezpieczeństwa oraz legalności platform dostarczających taką usługę.

Jaka jest definicja i cechy wyróżniające VOD? 

VOD to skrót od trzech angielskojęzycznych słów, takich jak „Video on Demand”. W dosłownym tłumaczeniu na język polski mówi się o usłudze „video na życzenie lub „video na żądanie”. Jak sama nazwa sugeruje, użytkownik zyskuje całkowitą dowolność w zakresie czasu i sposobu oglądania materiałów video. Nie musi przejmować się narzucają mu odgórnie ramówką, co ma przecież miejsce w przypadku transmisji na kanałach telewizyjnych. 

Serwisy VOD filmy i seriale udostępniają w technologii strumieniowej. W celu ich odtworzenia niezbędne jest korzystanie z urządzenia obsługującego internet – do wyboru mamy m.in. tablet, laptop, telewizor Smart TV, smartfon czy konsolę do gier. Wybrany materiał uruchomimy zarówno z poziomu przeglądarki stron internetowych, jak i korzystając z pobranej na urządzenie aplikacji. Odpowiedni program powinien być zamieszczony na stronie platformy VOD. 

Materiały w serwisach VOD są oferowane w wersji darmowej oraz płatnej. Nie poniesiemy jakichkolwiek kosztów, jeżeli będziemy chcieli oglądać starsze polskie produkcje. Popularna platforma IPLA umożliwia bezpłatne wyświetlenie takich filmów jak np. „Kogel Mogel” czy „Sami swoi”, a także kultowych seriali „Rodzina zastępcza” czy „Świat według Kiepskich”. Aby obejrzeć bezpłatne nagranie, wystarczy wyszukać interesującą nas produkcję, a następnie uruchomić. Na platformach VOD seriale i filmy można oglądać wielokrotnie, przewijać do dowolnego momentu, a także wstrzymywać i wznawiać. Pozwala to dowolnie zaplanować sobie czas i sposób oglądania domowego seansu. 

W celu uzyskania dostępu do płatnego materiału, niezbędne jest opłacenie kodu odblokowującego transmisję. Po jego wprowadzeniu, otrzymujemy wskazany przez daną platformę czas na obejrzenie nagrania. Opłatę za wypożyczenie filmu można wnieść w wygodny sposób, np. korzystając w tym celu z systemu szybkich płatności elektronicznych. Klienci niektórych serwisów VOD, takich jak np. IPLA, mają możliwość wyświetlania materiałów bez reklam. Byłoby to niemożliwe, gdyby zdecydowali się na ich oglądanie w tradycyjnej telewizji. 

Jak oglądać filmy online w wysokiej jakości? 

Aby wypożyczone filmy i seriale mogły być odtwarzane w nienagannej jakości, niezbędne jest korzystanie z szybkiego internetu o dużej stabilności. Jeśli chcemy korzystać z platformy VOD wyłącznie w swoim domu, wtedy najlepszym rozwiązaniem okaże się zapewne łącze światłowodowe. Część użytkowników chce jednak oglądać filmy również poza miejscem zamieszkania, np. podczas wakacji, weekendowego wyjazdu czy delegacji. W takim przypadku oglądanie nagrań w wysokiej jakości umożliwi internet mobilny LTE. 

Jakość materiałów video może pozostawiać sporo do życzenia, jeżeli będziemy korzystać z nielegalnie działających serwisów, które nie posiadają praw do udostępniania w internecie filmów i seriali. Zwykle ich właściciele zamieszczają filmy nagrywane w amatorski sposób, które nie mogą równać się z oryginalnymi wersjami. Dlatego warto upewnić się, czy dana platforma VOD jest godna zaufania. Możemy być tego pewni, jeżeli działa od wielu lat i cieszy się zaufaniem wielu użytkowników. Przykład takiego serwisu to np. IPLA, która należy do Cyfrowego Polsatu. 

Aby podnieść komfort oglądania filmów VOD, dobrze będzie rozważyć możliwość przekazania obrazu z urządzenia mobilnego na duży ekran. Dzięki temu nagranie mniej męczy oczy, a także pozwala dojrzeć wszelkie detale produkcji filmowej. Połączenie z telewizorem lub monitorem uzyskamy w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Można w tym celu użyć kabla HDMI – często konieczne będzie dodatkowe posłużenie się przejściówką. Bezprzewodowo smartfon czy tablet do telewizora uda nam się połączyć dzięki funkcji Wi-Fi Direct w telewizorach Smart TV lub poprzez wykorzystanie przystawki telewizyjnej.

Comments (No)

Leave a Reply